Blog

Dizel Araçlar Neden Siyah Duman Atarlar ?

Dizel Araçlar Neden Siyah Duman Atarlar ?

Dizel araçların siyah duman atmasının farklı nedenleri vardır. En temel sebep, yanma odasındaki hava / yakıt oranının bozularak araçta zengin karışımın meydana gelmesidir. Bu durum, yanma odası içindeki oksijenin eksikliği ya da yakıtın fazlalığı nedeniyle yakıtın tamamen yanmaması ve tamamen yanmamış yakıtın partiküllerinin egzozdan siyah duman şeklinde çıkmasıdır.

siyah duman sebepleri

Peki siyah duman dizel araç için hayati bir sorun mudur ? Bu sorunun cevabı aracın attığı siyah dumanın koşulları ve miktarına göre değişir. Öncelikle ani hızlanmalarda dizel aracın bir miktar siyah duman atması normal karşılanabilir. Fakat bunun dışındaki durumlar çok normal sayılmaz.

Dizel araçlar neden siyah duman atar ?

• Bozuk ve işeyen enjektörler ;

Ayarı bozuk, gereğinden fazla püskürtme yapan ya da işeyen enjektörler yanma odasına yeterli havanın girmesine karşılık olması gerekenden daha fazla yakıt girmesine sebep olacaktır. Yanma odasında ki fazla yakıt tamamen yanmayarak hem siyah dumana sebep olur hem de yanma odasındaki ısıyı yükselteceği için piston erimesine sebep olabilir.

• Turbo, turbo hortumları, intercooler ;

Yeterli performans göstermeyen turbo, yırtık, birleşim yerlerinden hava kaçıran turbo hortumları ya da çatlak bir intercooler yanma odasına yeterli havanın gitmesine engel olacaklardır. Dolayısıyla enjektörden çıkan yakıtı tamamen, verimli bir şekilde yanması için gerekli oksijen sağlanamayacaktır. Bu durumda sağlıklı yanmayan yakıt egzozdan siyah duman olarak çıkacaktır.

• EGR Valfi ;

EGR valfi yanma odasından çıkan tam yanmamış gazların tekrar yanma odasına gönderilerek tamamen yanmasını, bu şekilde egzozdan çıkan zehirli gazların azaltılmasını amaçlar. Tıkalı ve doğru çalışmayan EGR valfi maalesef emisyonu düşürmez aksine duman miktarını çoğaltır.

• Periyodik Bakımların / Temizliklerin Aksatılması ;

Bakımı düzenli yapılmamış aracın siyah duman atması için çokça sebep vardır. Mesela zamanla tıkanmış bir hava filtresi motora yeterli miktarda hava çekememesine sebebiyet verir. Dolayısıyla yanma odasına yeteri kadar oksijen giremez ve zengin karışım oluşur. Zamanında değiştirilmemiş yakıt filtresi koruyuculuğunu yitirerek yakıt sistemi için büyük tehdit oluşturur. Tıkanmaya başlamış bir partikül filtresi ve emme manifoldu da yanmayı olumsuz etkiler.

• Kalitesiz Yakıt ;

Kalitesiz yakıtın içinde bulunan bazı maddeler siyah duman atmaya sebep olurken, yakıt sistemini bozabilir, motor içi kurumlanmayı hızlandırabilir.

• Motor içi kurumlaşma ;

Yukarıda saydığımız nedenlerden ve yüksek kilometre yapmış araçlarda yanma odası, subaplar kurum bağlar. Bu kurumlar yanma odasındaki yanma kalitesini düşürerek siyah dumana sebep olur.

Yukarıda dizel araçların siyah duman atmasının başlıca sebeplerinden bahsettik. Aracınızda yoğun bir siyah duman atma sorunu varsa sizleri en kısa sürede servisimize bekliyoruz.

scroll up